Türkiye, 17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen Kocaeli depremi ile büyük bir travmaya uğramıştır. Deprem, 17 bin 699 can almış ve yaklaşık 500 bin kişiyi evsiz bırakmıştır. Deprem bölgesinde yaklaşık 3 binin üzerinde asker, gönüllü ve kurtarma ekibinin arama kurtarma çalışmalarına katılımıyla sürekli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar, insanların sağ kalması ve evlerinin yeniden yapılandırılmasını sağlamak için yapılmıştır.

Deprem bölgesindeki askerler, gönüllüler ve kurtarma ekipleri, arama ve kurtarma çalışmalarında çok önemli işler yapmıştır. Ekip üyeleri, cesetlerin aranmasından, mahallelerin temizlenmesine, evlerin yıkılıp değiştirilmesine ve barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına kadar her türlü göreve çalışmışlardır.

Gönüllüler, yakınlarını kaybetmiş olan insanların psikolojik desteği sağlamak için çalışmışlardır. Aynı zamanda, çok sayıda insanın barınma ihtiyacını karşılamak için çalışmalar yapmışlar ve bölgede çadır kampları ve evler yapmışlardır.

Türkiye, Kocaeli depreminde çok önemli bir rol oynayan Mehmetçik’e, deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılan yaklaşık 3 bin asker için büyük bir teşekkür borçludur. Bu askerler, korkunç zorluklarla karşı karşıya kaldıklarında bile insanların hayatını kurtarmak için çalışmışlardır. Onların canla başla çalışması, Türkiye’nin çok büyük bir acı çekmesine rağmen, insanların hayatlarının kurtarılmasını sağlamıştır. Onlar, Türk halkının gözünde çok değerlidir.

Önceki Haber

Sonraki Haber

Yorum yapın