Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Almanya’yı tehdit etmediğini açıkladı. Scholz, ABD Başkanı Donald Trump’ın Putin’e yönelik tehditlerine karşı çıkarken, aynı zamanda Putin’in Almanya’yı ve kendisini tehdit etmediğini söyledi.

Scholz, “Şu anda Almanya veya benim tehdit edilmediği konusunda herhangi bir gerçek belirtisi yok” dedi. Scholz, Putin’in Almanya ile dostça ilişkiler geliştirmeyi istediğini söyledi.

Almanya Başbakanı ayrıca, Putin’in son zamanlarda Rusya ile olan ilişkilerin geliştirilmesi ve mevcut AB üyesi devletlerle olan ilişkilerin güçlendirilmesi için çaba gösterdiğini açıkladı. Scholz, “Putin, bu tür çabalarını sürdürüyor ve AB ile ilişkileri geliştirmeyi amaçlıyor” dedi.

Scholz ayrıca, Almanya’nın Putin’in siyasi hedeflerine saygı duyduğunu ve AB’nin Rusya ile olan tüm ilişkilerinin daha iyi bir şekilde yönetilmesi için her türlü çabayı gösterdiğini vurguladı.

Almanya Başbakanı, ABD Başkanı Donald Trump’ın Putin’e yönelik tehditleri karşısında, “Almanya ve AB, Trump’ın dış politikasını desteklemiyor” dedi. Scholz, “ABD’nin Putin’e karşı tehditlerini desteklemiyoruz ve bu tür tehditlerin hiçbir çözüme yol açmadığını düşünüyoruz” diye ekledi.

Scholz, anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini vurguladı. Scholz, “Her iki tarafın da küresel düzeyde barışçıl çözümler arayışına devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Scholz, ayrıca Almanya’nın zor durumdaki ülkelerin sorunlarının çözümüne de önem verdiğini söyledi. Scholz, “Biz, özellikle Orta Doğu ve Afrika’daki insanların sorunlarının çözümünün önemi üzerinde duruyoruz ve bu konuda her türlü çabayı gösteriyoruz” dedi.

Önceki Haber

Sonraki Haber

Yorum yapın