Deprem uzmanları, son depremlerde yaşanan korkunç hasarın nedenlerini araştırmak için uzun zamandır çalışıyorlar. Son olarak, İran-Türkiye sınırındaki 7,3 büyüklüğündeki depremler hakkındaki bir makale, depremlerin gerçek gücünün yaklaşık 130 atom bombası gücünde olduğunu gösteriyor.

Bilim insanları, bu yüksek güç sonucunu, depremlerin enerjisi ile ilişkili özellikleri belirlemek için sayısal algoritmalar kullanarak elde ettiler. Makalenin yazarı, University of Arizona’da Jeoloji ve Kaynaklar Profesörü Don Blakeman, makalesinde, “Depremlerin enerjisi, çok büyük ölçüde atom bombasının oluşturduğu enerjiye yaklaşır” dedi.

Makale, bu büyük ölçekli depremlerin, tek bir vurganın üzerindeki bir grup atom bombası gibi davrandığını ortaya koydu. İran-Türkiye sınırındaki depremlerin, 130 atom bombasının gücüne eşit olduğunu düşünüyorlar.

Deprem uzmanları, bu bulguları, depremlerin büyük ölçüde hasar yaratmasının nedenlerini anlamak için kullanabilecekler. Deprem yönetimi araştırmaları ve deprem hasarını azaltma yöntemlerini geliştirmek için bu bilgiyi kullanabilecekler.

Bulguların, depremlerin ciddiyetini ve gerçek gücünü anlamak için kullanılabileceğini belirten Blakeman, “Fiziksel, yapısal ve kimyasal faktörlerin nasıl bir araya geldiğini anlamak için bu bilgiyi kullanabiliriz” dedi.

Deprem uzmanları, bu bulguları kullanarak depremlerin hasarını azaltmak ve köyleri ve şehirleri daha güvenli hale getirmek amacıyla yeni politikalar geliştirmeye çalışacaklar.

Önceki Haber

Sonraki Haber

Yorum yapın