Diyarbakır’da 17 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen 6,7 büyüklüğündeki deprem, Diyarbakır ve çevresinde büyük hasarlara neden olmuştur. Bu deprem, Türkiye’nin güneydoğusunda yaşayanların hafızalarının önemli bir kısmına kazınmıştır.

Diyarbakır’daki depremin ilk izlenimleri, BBC Türkçe muhabiri Hatice Kamer tarafından sunulmuştur. Hatice, Diyarbakır’daki depremi anlattığı tweetlerinde, “Deprem her yerde hissedildi, korku ve şaşkınlık her yerde hissedildi. Arka arkaya gelen depremler çok korkutucu hissettirdi. İnsanlar evlerinden çıkıp caddelere döküldü.” diye anlattı.

Depremin ilk dakikalarında, Hatice Kamer, insanların gözlerindeki korkuyu ve çaresizliği duyumsadı. Şiddetli sallanmaların olduğu ve korkuya hükmeden bir atmosferin hakim olduğu Diyarbakır’da insanlar, çaresizlik ve korku içinde evlerinden çıktı.

Hatice Kamer, Diyarbakır’daki depremi sosyal medya hesaplarından insanlarla paylaştı. Onun anlattıkları, depremin etkilerinin çok korkutucu olduğunu anlamamızı sağladı. Hatice, insanlarla paylaştığı bilgiler sayesinde, depremden etkilenenlerin korku dolu yaşadıklarını ve yaşananların ne denli kötü olduğunu duyurdu.

Deprem, Türkiye’nin güneydoğusunda yaşayanlar için çok acı bir olay olmuştur. Ancak Hatice Kamer’in anlatmış olduğu gibi, bu korkunç olayın insanlar arasında paylaşılması, başta Diyarbakır olmak üzere bütün Türkiye’nin etkilenen bölgelerin durumunu daha iyi anlayabilmemizi sağlamıştır.

Önceki Haber

Sonraki Haber

Yorum yapın