Kahramanmaraş’taki 6,8 büyüklüğündeki deprem olayı, İstanbul’da beklenen depremin habercisi olup olmayacağı konusunda gündeme gelmiştir. Bu konuda üniversitelerden ve deprem uzmanlarından önemli açıklamalar geldi.

Kahramanmaraş depremi ile İstanbul depremi arasında doğrudan bir ilişki olup olmadığının net bir şekilde açıklanamadığını söyleyen deprem uzmanları, İstanbul’da deprem beklenirken olası bir depremi tetikleyebilecek faktörlerin çok geniş bir alana dağıldığını belirtiyor.

Deprem uzmanları, İstanbul’daki deprem beklentisine karşın, Kahramanmaraş depremi ile İstanbul depremi arasındaki ilişkinin anlaşılması için çok sayıda veriye gereksinim duyulacağını belirtiyor.

Deprem uzmanları, deprem alanlarının kontrolü için uygulanan önlemlerin çok önemli olduğunu söylüyor ve bunun özellikle jeolojik verilerin değerlendirilmesi ve haritaların oluşturulması şeklinde olması gerektiğini vurguluyor.

Deprem uzmanları ayrıca, ülkenin depreme dayanıklılığını arttırmak için önlemlerin alınması gerektiğini de vurguluyor. Bu noktada, binaların güçlendirilmesi, planlama ve sınırlama şeklinde önlemlerin alınmasının önem arz ettiğini belirtiyorlar.

Bununla birlikte, İstanbul’da beklenen depremi tetikleyebilecek faktörlerin çok geniş bir alana dağıldığının altını çizen deprem uzmanları, Kahramanmaraş depremi olgusunun kesinlikle İstanbul’da beklenen depreme ilişkin herhangi bir güvence olmadığının altını çiziyor.

Önceki Haber

Sonraki Haber

Yorum yapın