Şili, Arjantin, Brezilya ve Peru’nun sınırlarından geçen Atakama Çölü’nün kuzeyinde bulunan Şili, son birkaç yıldır orman yangınlarıyla boğuşmaktadır. Son olarak, 24 Ocak 2021’de başlayan yangının etkisi, Şili’yi ölüme, yaralanmaya ve milyonlarca dolarlık hasara neden oldu. Şili’nin en büyük ve en önemli şehri Santiago’da yaşayanlar, yoğun kükürtlü dumanların ve havadaki tozun neden olduğu solunum yolu hastalıklarının etkisiyle karşı karşıya kaldı.

Şili’de meydana gelen orman yangınının ölüm ve yaralanmaları arasında 23 insan hayatını kaybetti, 979 kişi de yaralandı. Yangının etkisi, çok sayıda evin ve işyerinin tahribatına yol açtı ve yaklaşık yüz bin kişiye evlerini terk etmek zorunda kaldı. Şili Valisi, hasarın ülkesinin en büyük ve en önemli şehirlerinden birinde meydana gelmesinin ülkeye milyonlarca dolarlık bir kayıp getirdiğini belirtti.

Şili’de orman yangınının nedeninin kesin olarak anlaşılmasına rağmen, Şili’nin çöl bölgesine yakın bölgelerinde meydana gelen yangınların büyük ölçüde insan faaliyetlerine bağlı olduğu düşünülüyor. Çöl bölgelerindeki orman yangınlarına yol açan ana nedenler arasında, çölün kurumasının neden olduğu yoğun istilalar, ormanlık alanların kurutulması ve ormanların artan tarımsal faaliyetler nedeniyle kurutulması bulunuyor. Yangının büyümesini kolaylaştıran iklim değişikliği ve düzenli yağışların azalması da diğer faktörler olarak sayılabilir.

Şili, küresel iklim değişikliği ve insan faaliyetlerinin orman yangınlarına neden olduğu konusunda dikkate alınması gereken önlemler almaya çalışıyor. Şili Valisi, çöl bölgelerinde orman yangınlarının önlenmesi için çölün kurutulmasını önlemek için gerekli adımların atılacağını belirtti.

Yangının sona ermesinin ülkeye getirdiği hasarın azaltılmasına yardımcı olmak için, Şili hükümeti ve ülkedeki diğer örgütler, insanlara, çöl bölgelerindeki orman yangınlarını önlemek için gerekli önlemleri almaları konusunda çağrıda bulunmuştur. Ülkedeki küresel iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için, Şili hükümeti de çevresel politikalar geliştirmeye ve çevresel denetimleri güçlendirmeye çalışmaktadır.

Şili’de orman yangınının etkisi, ülke çapında ölüm ve yaralanmalara neden olmuştur. Bu yangının ülkeye maddi hasarın yanı sıra, çevresel hasara da neden olduğu açıktır. Bundan dolayı, ülkede orman yangınlarını önlemek için gereken önlemlerin acilen alınması ve özellikle çöl bölgelerindeki orman yangınlarının önlenmesi için gerekli önlemlerin acilen alınması gerekiyor.

Önceki Haber

Sonraki Haber

Yorum yapın