Tele1 televizyon kanalında geçen hafta başörtüsü tartışmasının sonunda, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun, ünlü televizyon yorumcusu Cüneyt Özdemir’in konuşmalarının arasında kullandığı sözler, ülke gündemine oturmuş durumda. Özdemir, konuşmasında başörtülü öğrencilerin KPSS sınavına alınmalarının önündeki engelleri kaldırılması gerektiğini söyledi. Feyzioğlu ise, “Ülkemizin önündeki en büyük engeller başörtüsü değil. Bu çok önemsiz bir konu. Başörtüsüne ilişkin özgürlükler söz konusu olabilir, ama bunun önündeki en büyük engel ülkemizdeki eğitim sistemi” dedi.

Feyzioğlu’nun bu sözleri, başörtüsü tartışmasının çok derinlere inmesine, Türkiye’deki çok katmanlı sorunların altının kazınmasına sebep oldu. Tartışma, başörtüsünün özgürlük adına mücadele edenler tarafından bir özgürlük savaşı olarak görülürken, diğer taraftan ise dini ve kültürel çatışmaların ortaya çıkmasına neden oldu.

Bu makale, Tele1’de başörtüsüyle ilgili skandal sözler üzerine odaklanmaktadır. Makalede, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun sözlerinin ne anlama geldiği ve bunun ülkedeki çoğulculuk ile ne gibi bir ilişkiye sahip olduğu incelenecektir. Makalede, başörtüsü tartışmasının ülke gündemine oturmasının ardından, tartışmanın hangi konulara açılarak nasıl bir sürece girdiği ve bu tartışmanın ne gibi sonuçlarının ortaya çıktığına da değinilecektir.

Önceki Haber

Sonraki Haber

Yorum yapın